Протиепідемічна готовність країн світу і боротьба із стійкістю до протимікробних препаратів

28 листопада 2019 р.
Протиепідемічна готовність країн світу і боротьба із стійкістю до протимікробних препаратів

Протиепідемічна готовність країн світу і боротьба із стійкістю до протимікробних препаратів

 

Доповідь 2019 року, що підготовлена вченими з Центру безпеки в області охорони здоров'я Університету Джонса Хопкінса і Ініціативи з ядерної загрози (NTI), говорить про те, що світ не готовий зіткнутися з глобальною пандемією.

Ця доповідь, відома як Глобальний індекс безпеки в області охорони здоров'я (Global Health Security Index - GHS Index), попереджає, що в багатьох країнах відсутні основні можливості охорони громадського здоров'я і системи охорони здоров'я для запобігання, виявлення і реагування на надзвичайні ситуації в області охорони здоров'я.

З можливих 100 балів середній показник індексу готовності в 195 країнах склав 40,2, по Україні індекс склав 38,0 бали - 94 місце серед країн.

Оцінка проводилася з використанням розробленого ВООЗ інструменту спільної зовнішньої оцінки (Joint External Evaluation - JEE https://apps.who.int/iris/handle/10665/204368) за 6-и категоріями і 140 показниками, і серед них, в 1- ї категорії - «Профілактика», 5 показників щодо заходів з боротьби із стійкістю до протимікробних препаратів:

1.1 Стійкість до протимікробних препаратів (AMR):

1.1.1 спостереження, виявлення та звітування про AMR

1.1.1a Чи існує національний план AMR для спостереження, виявлення і звітності по пріоритетним AMR патогенів?

1.1.1b Чи існує національна лабораторія / лабораторна система, яка перевіряє пріоритетні AMR патогени?

1.1.1c Чи проводить уряд екологічного виявлення або наглядову діяльність (наприклад, в ґрунті, в водних шляхах) на сліди антимікробних препаратів або AMR організми?

1.1.2 Антимікробний контроль

1.1.2a Чи є національне законодавство або регулювання, що вимагає припис для застосування антибіотиків для людей?

1.1.2b Чи є національне законодавство або регулювання, що вимагає припис для застосування антибіотиків для тварин?

В Україні індекс за цими показниками склав 0,0 бали, при середньому по країнах 42,4. Ймовірно, Національний план дій щодо боротьби із стійкістю до протимікробних препаратів, затверджений розпорядженням КМ України від 6 березня 2019 р. № 116-р не ввійшов у звіт.

Таким чином, складова частина протиепідемічної готовності - боротьба із стійкістю до протимікробних препаратів, в Україні оцінена GHS Index як така, що не проводиться (0,0 балів)

 

2019 Global Health Security Index https://www.ghsindex.org/about/

ГО "Інфекційний Контроль в Україні"