Огляд 1-го дня XVIII Конгресу Міжнародної федерації інфекційного контролю

25 квітня 2018 р.
Огляд 1-го дня XVIII Конгресу Міжнародної федерації інфекційного контролю

XVIII Конгрес день Міжнародної федерації інфекційного контролю: перший день

 

 

Конференція відкрилася лекцією одного із старіших членів Федерації Нізама Дамані (NizamDamani). Назва говорить сама за себе: «Світовий тур по ритуальним, марнотратним і небезпечним практикам інфекційного контролю». На думку експерта, до топ-10 процедур, які не відповідають своїй меті – створенню більш безпечного медичного середовища - належать:

 

 

 1. Дезінфекція поверхонь, які не мають контакту з руками персоналу та пацієнта (підлог, стін, стель, вікон тощо)
 2. Розпилювання формальдегіду та інших дезінфектантів
 3. Культуральне дослідження мазків з поверхонь
 4. Носіння змінного одягу і взуття у відділеннях інтенсивної терапії
 5. Використання бахіл
 6. Підмітання
 7. Обробка поверхонь розчином меропінему
 8. Носіння індивідуальних засобів захисту поза ситуації безпосереднього ризику
 9. Встановлення ультрафіолетових випромінювачів у операційних
 10. Використання хлоровмісних дезінфектантів у присутності  біологічного матеріалу.

Такі практики поширені в усьому світі, люди застосовують їх «тому, що так було завжди». Це тим більше прикро, що у той час як у розвинутих країнах на нозокоміальні інфекції приходиться 5-10% захворювань, у бідних країнах (за дуже приблизними оцінками, адже офіційної статистики зазвичай немає) цей показник є у 2-20 разів вищім, загалом вважають, що внутрішньолікарняною інфекцією уражено 25% пацієнтів. Тож, незважаючи на брак ресурсів для впровадження заходів з доведеною ефективністю, витрачаються велетенські кошти на те, що у кращому випадку є неефективним, а у гіршому – шкідливим.

Наступна лекція, яку почитала професор профілактичної медицини університету Глазго (Велика Британія) Джеки Райли (JacquiReilly)також мала на меті задати тон усій конференції. Її назва - «Нозокоміальні інфекції – індикатор якості для лікарні». На її думку правильно обрані індикатори мотивують медиків на покращення щоденної практики. Проте, є ризики підміни понять і досягнення індикатору замість дійсного зміну ситуації.

Значні емоції викликали дебати експертів стосовно доцільності рутинного моніторингу нозокоміальних інфекцій. Один з опонентів, Девід Дженкінс (DavidJenkins, UniversityHospitalsofLeicesterNHSTrust, UnitedKingdom) стверджував, що постійний моніторинг – це марна витрата ресурсів, адже часто їхній результат не надає переконливих доказів. З ним не погодилася Фіделма Фітцпатрик (Fidelma Fitzpatrick Royal College of Surgeons in Ireland and Beaumont Hospital, Dublin, Ireland). На її думку моніторинг є невід’ємною частиною програми контролю з таких причин:

 • для визначення ефективності і економічних потреб необхідно знати масштаб проблеми
 • оцінювання інфікованості надає інформацію про ризик розвитку хвороби
 • у хворих може має місце мікст інфекцій
 • молекулярно-генетичні дослідження дозволяють простежити шляхи поширення інфекції і зосередити зусилля на «слабких місцях»

ГО "Інфекційний контроль в Україні" й надалі висвітлюватиме найяскравіші виступи XVIII Конгресу Міжнародної федерації інфекційного контролю, слідкуємо.

ГО "Інфекційний контроль в Україні"