Обережно з хлоргексединовими антисептиками!

12 жовтня 2017 р.
Обережно з хлоргексединовими антисептиками!

Управління з нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA, США) попереджає про виникнення серйозних алергічних реакцій при застосуванні безрецептурних антисептиків на основі хлоргексидину глюконату.

Незважаючи на те, що алергічні ускладнення фіксуються не досить часто, в останні роки кількість повідомлень про їх реєстрацію значно зросла. Ці ускладнення можуть виникати впродовж декількох хвилин після застосування препарату. Найбільш характерні симптоми: дихання зі свистом або ускладнене дихання, набряк обличчя, висипання на шкірі. Повідомляється й про можливість виникнення більш серйозного ускладнення, такого як шок. 

Тому FDA пропонує виробникам таких засобів розміщувати на етикетці інформацію про можливий ризик виникнення алергічних реакцій. Зазначену інформацію в США на етикетках своїх виробів вже розміщують виробники рецептурних препаратів для полоскання ротової порожнини та оральних чіпсів для лікування захворювання ясен.

Хлоргекседину глюконат входить до складу багатьох безрецептурних препаратів, які використовуються для обробки шкірних покривів (інфіковані потертості, тріщини, гнійні рани, інфіковані опіки, бактеріальні захворювання шкіри і слизових оболонок), профілактика інфекцій в хірургії, урології, акушерстві та гінекології тощо.

FDA рекомендує медичним працівникам завжди цікавитись у пацієнтів про наявність алергічних реакцій на будь-який антисептик перед тим, як назначити або застосувати антисептики на основі хлоргексидину глюконату. При можливості розглядати можливість використання альтернативних антисептиків: повідон-йод, спирти, бензалконійхлорид або парахлорметаксиленол. 

Принагідно нагадуємо, що руки медичного персоналу - один з основних факторів ризику контактної передачі збудника інфекції. З цим фактором пов'язують до 50-70% виникнення всіх внутрішньолікарняних інфекцій.