Модель протитуберкульозної допомоги орієнтована на потреби людей від ВООЗ

27 червня 2017 р.
Модель протитуберкульозної допомоги орієнтована на потреби людей від ВООЗ

Останні роки займаючись питаннями впровадження інфекційного контролю за туберкульозом наша організація неодноразово заявляла, що нинішня модель надання медичної допомоги хворим на туберкульоз та ієрархічна структура системи охорони здоров’я більше не є стабільною з точки зору вартості, якості та задоволення пацієнта. Приємно, що ця наша позиція, як і багато інших, співпала з позицією ВООЗ, яка відображена в зазначеній моделі допомоги хворим на туберкульоз.

Відповідно до Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2012-2016 в Україні вже повинна функціонувати нова/реформована модель системи охорони здоров’я в галузі протидії захворювання на туберкульоз. Модель, яка передбачала інтеграцію фтизіатричної служби до закладів охорони здоров’я первинного та вторинного рівня надання лікувально-профілактичної допомоги. Однак вона не була реалізована через пасивний супротив працівників існуючої системи надання фтизіатричної допомоги (від національного до регіонального рівня).

Результати ряду проведених досліджень та оцінок свідчать, що основними мотивами для зазначеного супротиву була відсутність вирішення наступних питань:

  • медичні працівники, що надають амбулаторне лікування туберкульозу, в даний час фінансуються залежно від чисельності населення і демографічних характеристик території охоплення. В результаті, вони не отримують додаткових фінансових ресурсів для лікування зростаючої кількості пацієнтів внаслідок розширення амбулаторного лікування туберкульозу;
  • фінансування протитуберкульозних лікарень розраховується, насамперед, на підставі кількості ліжок у стаціонарі і рівня заповнюваності ліжок. Дані фінансові механізми типові для систем охорони здоров’я, заснованих на моделі пост-Семашко, що надають лікарням фінансові стимули для продовження процесу госпіталізації пацієнтів, а не їх виписки зі стаціонару при першій же можливості, і не стимулюють розширення доступності амбулаторного лікування туберкульозу.

Можливо змінититься ситуація, коли країна імплементує розроблений ВООЗ концептуальний проект моделі протитуберкульозної допомоги орієнтованого на потреби людей. Мета моделі - забезпечити перенесення лікування на амбулаторний етап, який має стійкі механізми фінансування та оплати, що розроблені для досягнення більш високих результатів в області профілактики та лікування туберкульозу.