Ласкаво просимо в постантибіотичну еру. Чи врятуємо ми себе?

08 вересня 2019 р.
Ласкаво просимо в постантибіотичну еру. Чи врятуємо ми себе?

Ласкаво просимо в постантибіотичну еру. Чи врятуємо ми себе?

Винаходження пеніциліну було медичним дивом. Це започаткувало вік антибіотиків, звільняючи людину від постійного ризику смертельних інфекцій. Тепер, менш ніж через століття, бактерії повернули собі верх.

У 2016 році жінка в штаті Невада померла від інфекції, яка чинила опір кожному антибіотику, доступному медикам США, навіть використовуючи карбапенеми. Це був один з перших зафіксованих випадків в США, неефективної дії 26 різних антибіотиків.

Хоча ці інфекції все ще рідкісні, вони зростають все частіше і частіше. І це повинно в нас викликати тривогу. 

Хороша новина полягає в тому, що ми все ще встигаємо щось зробити. У нас є інструменти, необхідні для уникнення майбутнього, передбаченого Організацією Об'єднаних Націй, де за нинішнім курсом - інфекції, стійкі до антибіотиків, знищать понад 10 мільйонів людей до 2050 року.

Основна проблема, яку потрібно вирішити, - це не розробка антибіотиків, а надмірне використання та неправильне використання.

Мікроби надзвичайно адаптивні. Це потребує покоління, щоб вони розвивали опір, але це відбувається через тижні та роки, а не століття. Кожного разу, коли антибіотик не застосовується належним чином, ми здійснюємо еволюційний тиск до резистентності.

Лікарні повинні діяти, приймаючи комплексні програми епіднагляду, щоб забезпечити використання антибіотиків лише тоді, коли це необхідно і в належний час, дози та тривалість. 

Пацієнти також повинні бути поінформовані про ризики, пов’язані з надмірним вживанням антибіотиків.

Протягом десятиліть лікарі використовували антибіотики як запобіжний захід, коли приймали пацієнтів. Незважаючи на вдосконалення, американські центри контролю та профілактики захворювань вважають, що приблизно третина всіх антибіотиків, призначених сьогодні для інфекцій, залишаються непотрібними, або недоречними.

Для боротьби з цим питанням CDC визначила сім основних елементів ефективних програм управління, за якими слідує 76% американських лікарень. Тим не менш, національна мета США - 100% дотримання до 2020 року. І дій на національному рівні буде недостатньо. В Україні жодної.

Програми керівництва також повинні здійснюватися в координації з різними урядами та установами охорони здоров'я.

Громадськість також несе певну відповідальність. Занадто часто лікарі стикаються з пацієнтами, які наполегливо вимагають антибіотиків, незважаючи на те, що вони не потребують. Дослідження показують, що, на жаль - це працює. Коли лікарі відчувають тиск, щоб реагувати, вони призначають більше антибіотиків. Особливо це стосується того періоду, коли більше пацієнтів використовують інтернет.

Ми повинні випереджати цю проблему, інвестуючи в ефективні програми охорони здоров'я, навчити людей щодо ризиків надмірного вживання антибіотиків. Змінити поведінку пацієнта буде непросто, але успіхи з тютюном та ременями безпеки підтверджують, що це можливо навіть в Україні.

У нашій еволюційній гонці озброєнь з бактеріями нам потрібно боротися думаючи та зважуючи наші кроки. 

Значною мірою це означає зміну поведінки, яка загострила проблему перед нами. Коли ми вступаємо в період, який відзначається неймовірним прогресом біомедицини, ми не повинні розтрачувати успіхи та прогрес, який ми досягли, втрачаючи з уваги проблему, яка все ще знаходиться під нашим контролем.

Є ще час, щоб ми не могли перешкодити нашому минулому стати майбутнім.

Використані матеріали: https://www.linkedin.com/pulse/welcome-post-antibiotic-era-we-save-ourselves-time-lloyd-minor/

Андрій Александрін для ГО "Інфекційний контроль в Україні"