Антибіотикорезистентність - specifically for WHO

13 серпня 2019 р.
Антибіотикорезистентність - specifically for WHO

Антибіотикорезистентність - specifically for WHO

 

«Ми всі знаходимось у стані ейфорії від прийняття Національного плану дій щодо боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів»  

Віктор Ляшко, Перший заступник Генерального директора ЦГЗ МОЗ України

 

Наразі, дуже багато інформації лунає про досягнення в сфері охорони здоров`я з боку очільниці МОЗ – пані Уляни Супрун. Ми хочемо скористатись відкритістю очільниці МОЗ та її команди та задати питання, яке стосується не лише активності ГО «Інфекційний контроль в Україні», а й кожного українця! (з урахуванням того, що на офіційні листи вони не відповідають!)

В.о. міністром охорони здоров’я було озвучено, що за роки роботи ЦГЗ МОЗ України затверджено Національний план дій щодо боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів, більш того наголошено, що це здобуток Володимира Курпіти – генерального директора ЦГЗ МОЗ України.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пропонуємо невеличку подорож в минуле:

Ще 7 лютого 2018 року, як тільки нове керівництво ЦГЗ прийшло на свої посади, Всесвітньою організацією охорони здоров’я (1) було організовано «Першу національну консультацію по розробці та реалізації національного плану дій по боротьбі зі стійкістю до протимікробних препаратів».

Посилання на огляд триденної консультації:               

Огляд 1-го дня Національної консультації

Огляд 2-3 днів Національної консультації

Як що коротко, то:

1. Було відпрацьовано багато питань та підготовлено проект державної Стратегії з урахуванням рекомендацій експертів ВООЗ;

2. Представником МОЗ було зроблено амбітну заяву: «Ми докладемо максимум зусиль і затвердимо державну стратегію по боротьбі з АМР в І-му кварталі 2018 року»;

3. Вразила персональна безвідповідальність "національних" експертів, які проігнорували важливий захід.

Далі події почали нагадувати гостросюжетний детектив:

02 березня 2018 року відбулось І засідання консультативної експертної групи з питань боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів та інфекційного контролю, яка була затверджена наказом МОЗ України № 236 від 12.02.2018 р. (далі РГ з АМР та ІК).

 

Історичний екскурс

Була ще й така група

А ще й така група була, яка працювала з 2002 року

 

На засіданні РГ з АМР та ІК було обговорено план діяльності на 2018 рік, відповідальні та строки виконання зазначених індикаторів.

Головним результатом засідання є ухвалення проекту Державної стратегії зі стримування розвитку стійкості до протимікробних препаратів на 2018-2022 рр. та подальшим  поданням на погодження з центральними органами виконавчої влади та громадським обговоренням.

Експерти ГО «Інфекційний контроль в Україні» знов занепокоїлись щодо ігнорування участі багатьох представників державних інституцій у відпрацюванні та ухваленні питань антибіотикорезистентності та інфекційної безпеки при наданні медичної допомоги.

Трішки згодом з’ясувалось, що затвердити державну Стратегію з АМР неможливо, оскільки цей напрямок не затверджено в Плані дій уряду, й перейшли до створення Національного плану.

Після чого, представником Бюро ВООЗ (2) в Україні було розроблено та представлено Оперативний План до Національного плану дій боротьби із стійкістю до протимікробних препаратів

І от нарешті ще через рік це сталось: 06 березня 2019 року Урядом затверджено Національний план дій щодо боротьби із стійкістю до протимікробних препаратів.

Це саме той план, яким пишаються – пані Супрун та пан Курпіта.

Хочемо наголосити, що ГО «Інфекційний Контроль в Україні» неодноразово звертались як до МОЗ, так і до ЦГЗ, але ці питання залишились без розгляду.

Сталась ще одна цікава подія, на яку варто звернути увагу:

21 березня 2019 року в МОЗі відбувся круглий стіл з АМР, метою якого було представлення затвердженого плану з АМР. 

Відкрили круглий стіл Андрій Скіпальський (генеральний директор директорату громадського здоров’я МОЗ України) та Віктор Ляшко (Перший заступник Генерального директора ЦГЗ МОЗ України), який заявив: «Ми всі знаходимось у стані ейфорії від прийняття Національного плану дій щодо боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів». Однак, цей вислів окрім нього ніхто так і не зрозумів.


Пан Віктор зокрема наголосив, про абсолютну перемогу в прийнятті іншого важливого документу:
Однак після цього, від учасників круглого столу лунали цілком виправдані запитання: яка кількість закладів перейшла до використання EUCAST, чому останні звіти ЦЗГ по бактеріальним посівам здійснюються відповідно до старого наказу та відповідно цілком невиправдано використовуються ресурси, яка доля одіозного (чергового!) Національного комітету України з тестування до протимікробних препаратів. У відповідь - тиша.


Ліричний відступ: в контексті даної постанови Кабінету Міністрів про використання міжнародних протоколів – яким чином українські лікарів, будь-якого рівня допомоги, мають сприймати фразу більшості протоколів, що стосуються інфекційних хвороб – «враховувати національні  локальні дані чутливості збудника до антимікробних засобів»? Запитання є риторичним.  


Для нашої організації було не зрозуміло: навіщо збирати круглий стіл так швидко! Тим паче, в саме ці дні, коли проводять різноманітні заходи присвячені міжнародному дню боротьбі з туберкульозом, але потім все стало ясно – просто був черговий візит експертів ВООЗ (3) до України...


Так от запитання в наступному: чи дійсно пані Уляна Супрун вважає, що достатньо затвердити документ з гарною сучасною назвою, чи може варто його ще й своєчасно виконувати?

 

Давайте разом проаналізуємо стан виконання Національного плану з АМР, за результатом ІІ кварталу 2019 року повинні бути виконані наступні пункти:

Найменування заходу

Відповідальні за виконання

Строки виконання

1

розроблення та прийняття нормативно-правових актів з метою здійснення контролю за дотриманням відпуску протимікробних препаратів аптечними закладами виключно за рецептами лікарів

МОЗ

II квартал 2020 р.

 

2

розроблення та затвердження Порядку використання протимікробних препаратів у ветеринарній медицині

 

Мінагрополітики,

МОЗ,

Національна академія медичних наук (за згодою),

Національна академія аграрних наук (за згодою)

II квартал 2019 р.

 

3

розроблення порядку здійснення дозорного епідеміологічного нагляду за протимікробною резистентністю.

МОЗ

 

II квартал 2019 р.

 

4

розроблення та прийняття нормативно-правового акта про здійснення нагляду за протимікробною резистентністю у ветеринарній медицині.

 

Мінагрополітики,

МОЗ,

Національна академія медичних наук (за згодою),

Національна академія аграрних наук (за згодою)

II квартал 2019 р.

 

5

розроблення та затвердження Порядку здійснення епідеміологічного нагляду та ведення обліку інфекційних хвороб, пов’язаних з наданням медичної допомоги

МОЗ,

Національна академія медичних наук (за згодою)

 

II квартал 2019 р.

 

Як гадаєте, скільки пунктів з переліченого виконано?  

ЖОДНОГО!

Гадаємо, що не варто розповідати про початок напрацювання документів з ІІІ таIVквартали 2019 року.

І на останнє:

МОЗ та ЦГЗ все розробляють самі та все самі впроваджують? Принаймні більшість «хворобливих» тез ми можемо побачити на офіційних сайтах, наприклад:

Тож, все буде Public Health!

Висновки:

  1. Жодної ініціативи від МОЗу та ЦГЗ щодо впровадження дієвих заходів з подолання антибіотикорезистентності не було;

  2. Всі заходи в Україні з питань АМР відбуваються виключно з подачі ВООЗ, або неурядового сектору (окремі проекти інститутів, кафедр та інших ентузіастів);

  3. Вся ця ситуація нагадує День Бабака - жоден можновладець не поніс відповідальність.

На жаль, нинішнє керівництво МОЗ (а також ЦГЗ), не лише продовжила «чудові» традиції власних попередників, але й сприяє появі та поширенню лікарської стійкості до антимікробних засобів власною бездіяльністю та діяльністю.

Зокрема щодо останнього: окрім питання антибіотикорезистентності уникаються питання іншої важливої теми, без якої всі починання є безглуздими – інфекційний контроль (ІК). Аналогія є дуже простою: перед тим, як будують будинок, ЗАВЖДИ починають з «ґрунтової» основи. Для наочного прикладу ознайомимо Вас з міжнародним звітом по туберкульозу, який червоною ниткою підходить для опису всієї ситуації:

І подивимось яке рішення у подоланні хвороби приймають очільники МОЗ та ЦГЗ  

Тобто: відповідно до даних ВООЗ, за наявності всіх умов сприяння появі резистентності – довготривалої госпіталізації, недостатності заходів з ІК та іншому – ми впроваджуємо нові лікарські засоби.

 

Тож давайте оцінювати по справах, а не по гаслах.

Цінуйте себе й бережіть! 

Далі буде…

 

P.S.

Питання щодо інтерв’ю у пані Супрун та пана Курпіти відкрито, дайте знати

Андрій Александрін для ГО "Інфекційний контроль в Україні"