3-й день XVIII Конгресу Міжнародної Федерації Інфекційного Контролю (IFIC)

27 квітня 2018 р.
3-й день XVIII Конгресу Міжнародної Федерації Інфекційного Контролю (IFIC)

XVIII Конгрес Міжнародної Федерації Інфекційного Контролю: день третій (заключний).

Останній день конференції розділився на дві частини. Зранку відбувся інтерактивний семінар «Розуміння і переривання ланцюгу передачі внутрішньолікарняної інфекції через навколишнє середовище», який вели директор департаменту профілактики інфекцій університетської лікарні Осло Егіл Лінгаас (Egil Lingaas) і почесний професор мікробіології медичного факультету університету Оттави Саід Саттар (Syed A. Sattar). Семінар, який стосувався деконтамінації поверхонь і повітря приміщень, розпочався питанням у зал від Егіла Лінгааса: якою мірою поширення ВЛІ залежить від цих факторів? Виявилося, що залежність помірна: неналежна деконтамінація навколишнього середовища на 5% збільшує ризик поширення метициллін-резистентного стафілокока (MRSA) і на 6,8% - ванкоміцин-резистентного ентеробактера (VRE). Насправді, хоча деякі патогени (особливо спороутворюючі, як C. difficile) можуть довго залишатися життєздатними на поверхнях і повітрі, головну роль в передачі все ж таки відіграють брудні руки. Тож, цікаві факти з семінару:

  • Найбільша концентрація внутрішньолікарняних патогенів спостерігається на поверхнях, яких найчастіше торкаються медичні працівники: перила ліжка, системи для крапельних інфузій, раковини, кнопки апаратури, двірні ручки тощо;
  • Після восьмого дотику до забрудненої ділянки патогени з неї видаляються механічно, тому належне очищення – найбільш надійний та безпечний метод знезараження поверхні;
  • З щільної поверхні патогени легше переходять на шкіру, ніж з забрудненого ганчір’я;
  • Наразі неможливо оцінити економічну і клінічну ефективність дезінфекції повітря найбільш поширеними нині способами - аерозолем пероксиду водню і ультрафіолетовим випромінюванням - тому ці методи не рекомендуються для рутинного застосування (зрозуміло, про недоведену ефективність ультрафіолетового випромінення йдеться в контексті нетуберкульозної інфекції; з огляду на переважно аерогенне поширення туберкульозу, при цій інфекції ефективність методу не викликає сумнівів);
  • Головним чинником передачі ВЛІ залишаються руки персоналу і відвідувачів, тому поряд з гігієною рук, є сенс проводити деконтамінацію поверхонь, які найчастіше торкаються.

Паралельно представники асоціацій інфекційного контролю з різних країн представили національні шляхи становлення системи нагляду і профілактики ВЛІ. Загалом можна сказати, що цей шлях ніде не був простим. У більшості країн історія профілактики нараховує понад сто років, проте сама думка, що під час надання медичної допомоги ми можемо заражати хворого, сприймалася важко. Однак, не буває так, щоб зусилля не досягли успіху. У якості першого кроку необхідно хоча б визнати, що проблема є. Наприклад, асоціація інфекційного контролю Польщі цього року довела і оприлюднила факт, що в країні рівень інфекцій, пов’язаних з центральним доступом (Central Line-associated Bloodstream Infection, CLABSI) вдвічі перевищує середньоєвропейський. 

Pascal Astagneau (Франція), Heidi Schijf (Голандія), Jasminka Horvatic (Хорватія) та Helen O`Connor (Великобрітанія) детально зупинились на тонкощах побудови системи інфекційного контролю, компетенціях спеціалістів з профілактики внутрішньолікарняних інфекцій, величезних досягнень та значних недоліках. 

Від ГО «Інфекційний контроль в Україні»:

Україна визначила вірний шлях щодо створення системи інфекційної безпеки медичних послуг, але необхідно розуміти, що він буде нелегким. Нам необхідні початкові ресурси (людські та фінансові). Крім того в нас є можливість не вигадувати свій власний «велосипед», а взяти за основу розроблені, чіткі та послідовні рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я. Нам всім (лікарям, медсестрам, пацієнтам) необхідно об’єднатись заради однієї мети – побудувати наново систему - «ЛІКУВАННЯ БЕЗ ІНФІКУВАННЯ».

Маємо надію, що в рамках XIX Конгресу International Federation of Infection Control (IFIC), який відбудеться May 26-29, 2019 Quebec City Convention Centre,  Quebec City (Canada) Україна презентує проміжні здобутки за напрямом профілактика інфекцій та контроль.

Гарних всім вихідних, будьте здорові!

ГО "Інфекційний контроль в Україні"